Skip to main content

W związku z dynamicznym rozwojem techniki doszło do tego, że towarzyszy nam multum urządzeń, które korzystają z prądu elektrycznego. Bezpieczne i niezawodne przesyłanie go to klucz do tego, aby korzystanie ze sprzętów było wygodne oraz funkcjonalne. Bardzo ważnym elementem są tutaj wiązki elektryczne, dlatego właśnie ich produkcja zyskała tak wiele znaczenia w przemyśle.

Proces oraz narzędzia oraz maszyny do produkcji wiązek kablowych

Cięcie przewodów, kabli oraz elementów izolacyjnych i osłonowych

Pierwszym etapem przy produkcji wiązek elektrycznych jest cięcie. Rodzaj przewodnika determinuje to, czy wybierany jest przewód jednożyłowy, wielożyłowy w oponie, wstążkowy itp. Podczas procesu wykorzystywane są przeróżne narzędzie oraz maszyny do produkcji wiązek kablowych. Oprócz kabli i przewodów, cięcie dotyczy też izolacji termokurczliwych oraz innych elementów.

Odizolowywanie

Maszynowa obróbka jest operacją, która zwykle przeprowadzana jest włącznie z cięciem, a szczególnie w przypadku jednożyłowych przewodów. Podczas izolacji kabli dwu, trzy oraz czterożyłowych wymaga najczęściej ściągania automatycznego, a zatem zewnętrzna opona oraz izolacja poszczególnych żył.

Zaciskanie styków

Praktycznie każda wiązka elektryczna, a nawet pojedynczy odcinek przewodu posiada rożne styki. Tak jak przy innych etapach, bardzo ważny jest wybór metody w stosunku do wielkości zapotrzebowania. Przy jednostkowych ilościach wystarczą narzędzia ręczne, natomiast przy masowej produkcji stosuje się praski pneumatyczne lub półautomatyczne elektryczne, a także w pełni zautomatyzowanie stanowiska.

Lutowanie oraz pobielanie

Jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia przewodów przy elektrotechnice jest lutowanie. Produkcja wiązek elektrycznych na zamówienie stosuje je jako, wykonywanie już gotowych połączeń, ale też w formie pobielania, czyli „półwyrobów”.

Oznaczanie

Najprostsze rozwiązanie do oznaczania przewodów jest stosowanie kolorów izolacji. Podczas przewodów oraz kabli wielożyłowych, czy też złączy elektrycznych z przewodami w różnych barwach dla identyfikacji, stosuje się kolorowe znaczniki z rurek termokurczliwych.

Cięcie oraz formowanie wyprowadzeń elektrycznych oraz elektronicznych podzespołów

Dostępne w sklepach elementy elektroniczne, elektryczne, a zatem także wszelkie podzespoły, charakteryzują się standardową długością oraz kształtem wyprowadzeń. Bardzo często konieczna okazuje się zmiana tych parametrów, a to chociażby po to, aby umożliwić sobie ich montaż na płycie drukowanej bądź też wykorzystania ich w wiązce elektrycznej.

Montaż wiązek kablowych

W gronie finalnych etapów produkcji wiązek elektrycznych znajduje się ich montaż. W zależności od poziomu skomplikowania występuje:

  • Cieplna obróbka termokurczliwych elementów.
  • Montaż złączy elektrycznych (zatrzaskiwanie styków w obudowach).
  • Nakładanie oznaczeń kabli, złączy elektrycznych oraz przewodów.
  • Spinanie przewodów oraz formowanie wiązki.
  • Montaż osłon.
  • Klejenie oraz zalewanie podzespołów elektronicznych i pozostałego osprzętu.