Najwyższej jakości wiązki elektryczne są elementarną częścią sporej grupy nowoczesnych urządzeń, z których korzystamy na co dzien. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz skuteczności przesyłania energii elektrycznej. Jak jednak wygląda sama produkcja wiązek elektrycznych. Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie?
Produkcja wiązek elektryczny lub też innymi słowy wiązek kablowych to po prostu zbiór przewodów elektrycznych oraz konektorów. Współczesne wiązki elektryczne przy wysoce zaawansowanych pracach technologicznych bądź mechanicznych miewają nawet kilkadziesiąt przewodów. Wśród nich, każdy bierze na siebie przesyłanie energii do innego podzespołu. Wiązki kablowe to zatem element, który można spotkać zarówno w komputerach, natomiast nie jedna firma funkcjonuje w branży, jako producent wiązek elektrycznych dla motoryzacji oraz innego osprzętu, którego działanie opiera się na prądzie elektrycznym.
Montaż wiązek elektrycznych – pierwsze etapy produkcji
Bardzo ważnym i wręcz nieodzownym elementem produkcji wiązek elektrycznych jest prawidłowy dobór przewodów, które będą kolejno obsługiwać pracę konkretnego sprzętu. Należy mieć na u wadze dostosowaniem danych materiałów oraz grubości przewodnika do mocy energii elektrycznej przepływającej po wiązce. Nie można zapominać o tym, że wiązki kablowe powinny mieć wymaganą długość, a wszystko ze względu na potrzebę dopasowania produktu do urządzenia, w którym zostanie zastosowany. Podczas produkcji wiązek elektrycznych obligatoryjne jest także przygotowanie wysokiej klasy wtyczki, której kształt będzie dopasowany do gniazda danego urządzenia.
Etap właściwy produkcji wiązek kablowych
Produkując wiązki elektryczne na zamówienie najpierw wykonuje się projekt, a dopiero kolejno następuje właściwy etap produkcyjny. Zaawansowane maszyny odizolowują przewody w taki sposób, by długość odkrytego przewodnika była doskonale dopasowana do wymagań.
Kolejno następuje faza aplikowania dobranych konektorów oraz przygotowanie styków. Bardzo istotne jest, aby system łączenia wiązki był opracowany wraz z jej użytkownikiem. Chociaż kluczowym aspektem jest dopilnowanie walorów użytkowych oraz łączeniowy, nie można zapomnieć też o doborze go do mocy prący, aby był w stanie wytrzymać potencjalne obciążenie.
Następnie nadchodzi czas na pobielanie oraz lutowanie za pomocą maszyn o dużej precyzacji. Producent wiązek elektryczny zobowiązany jest do oznaczenia kolejnych przewodów. Zwykle polega to na doborze barwy izolacji do funkcji danego przewodu. Zdarza się, że liczba przewodów jest na tyle spora, że oznaczenie wymaga nadrukowania liter na fragmentach wiązki. Wszystko po to, aby użytkownik miał pewność co do tego, do czego służy owa część.
Każda wyprodukowana wiązka kablowa powinna spełniać ogólno przyjęte normy europejskie dotyczące bezpieczeństwa instalacji elektrycznej. Ich rolą jest zarówno efektywne działanie konkretnego urządzenia, jak i ochrona przed występowaniem przepięć lub zwarć.